Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSystem podatkowy w Azerbejdżanie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Elnara Mammadova | 2019-01-23 10:08:14
podatek, vat, cit, akcyza

Podatki w Azerbejdżanie

  • podatek dochodowy od osób fizycznych. Płatnik – osoby fizyczne, przedmiotem jest różnica między łącznym dochodem za okres podatkowy a potrąceniem podatku przewidzianego w ustawie. Zgodnie ze zmianami, przeprowadzonymi w ramach reform, od 1 stycznia 2019 roku planowane jest zapewnienie 100% upustu na okres 7 lat dla poboru podatku dochodowego od wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w sektorach innych niż naftowy i gazowy. Zwolnienie to ma zastosowanie do wynagrodzenia w wysokości do 8 tys. AZN (wcześniej podatek dochodowy był pobierany w wysokości 14% od dochodów do 2,5 tysiąca manatów). Jeśli wynagrodzenie pracownika przekroczy 8 000 AZN, upust wyniesie 44%. W takim przypadku pracownik zapłaci podatek dochodowy w wysokości 14% od kwoty przekraczającej 8 tysięcy manatów (było 25% od kwoty przekraczającej 2,5 tysiąca manatów). Ponadto kwota niepodlegająca opodatkowaniu dla osób zatrudnionych we wszystkich sektorach wzrasta od 2019 r. ze 173 do 200 manatów.
  • podatek dochodowy od osób prawnych. Płatnik – przedsiębiorstwa. Przedmiotem jest różnica w przychodach i dochodach przedsiębiorstwa. Stawka wynosi – 20%.
  • podatek VAT. Płatnik – organizacje i przedsiębiorcy. Przedmiotem opodatkowania jest dostawa towarów, usługi i import. Stawka podatku – 18%.
  • akcyza. Płatnik – przedsiębiorstwa i osoby fizyczne, które produkują lub importują produkty podlejące podatkowi akcyzowemu. Do takich produktów należą: alkohol i wyroby tytoniowe, produkty naftowe, samochody, transport wodny, metale szlachetne, kamienie szlachetne, biżuteria. Stawki dla towarów są różne.
  • podatek od nieruchomości. Płatnik – przedsiębiorstwa i osoby fizyczne-właściciele przedmiotów opodatkowania. Podatek jest nakładany na: nieruchomość, pojazdy wodne i powietrzne. Stawki podatkowe są różne w zależności od lokalizacji i powierzchni nieruchomości. Dlatransportu – wzależnościodmocy aut.
  • podatek gruntowy. Płatnik – właściciele działek znajdujących się na terytorium kraju. Podatek jest stałą roczną opłatą. Stawka wynosi 0.06 manat za 1 punkt warunkowy. Liczba punktów zależy od lokalizacji, rodzaju dozwolonego użytku,katastralnej wartości działki.
  • podatek drogowy. Płatnik – nierezydenci-właściciele transportu wjeżdżającego do kraju, korzystających z tego transportu dla różnych rodzajów przewozów, również producenci lub importerzy produktów naftowych. Przedmiotem opodatkowania są pojazdy państw obcych i produkty naftowe produkcji lokalnej lub importowane do kraju. W przypadku transportu stawka zależy od pojemności silnika i czasu przebywania w Azerbejdżanie. W przypadku produktów naftowych stawka zależy od wartości hurtowej lub celnej.
  • podatek uproszczony. Płatnik – przedsiębiorstwa i obywatele, prowadzący określone rodzaje działalności pod warunkiem, że łączna wartość operacji podlegających opodatkowaniu za roczny okres rozliczeniowy nie przekracza 200 000 AZN (ok. 118 000 USD). Stawka podatku dla miasta Baku wynosi 4%, a dla innych miast i dzielnic 2%.
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szampony do włosów

Oferujemy szampony do włosów dla mężczyzn najlepszych marek Polskich i zagranicznych. W naszym as...
Polska - CZERWIONKA-LESZCZYNY 2021-04-17 Dodał: Dawid Perz Kosmetyki Zobacz ofertę

Pudry do włosów

W naszej ofercie znajdą Państwo pudry do włosów w wielu rodzajach. Pudry to kosmetyki nowatorskie...
Polska - CZERWIONKA-LESZCZYNY 2021-04-17 Dodał: Dawid Perz Kosmetyki Zobacz ofertę

Agencja Reklamowa

Agencja reklamowa podejmie się współpracy w zakresie realizacji projektów brandingowych, obejmują...
Polska - Warszawa 2021-04-17 Dodał: Bartłomiej Ćwiąkała Wzornictwo i projektowanie mody, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert