Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Zmiany w systemie podatkowym - 2019 r.

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Elnara Mammadova | 2019-01-23 10:05:01
  podatek, tax, vat, opłaty, akcyza, azerbejdżan

  reformy w systemie opadotkowania w Azerbejdżanie

  Zmiany w systemie podatkowym Azerbejdżanu

  Zgodnie ze zmianami, przeprowadzonymi w ramach reform, od 1 stycznia 2019 roku planowane jest zapewnienie 100% upustu na okres 7 lat dla poboru podatku dochodowego od wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w sektorach innych niż naftowy i gazowy. Zwolnienie to ma zastosowanie do wynagrodzenia w wysokości do 8 tys. AZN ( wcześniej podatek dochodowy był pobierany w wysokości 14% od dochodów do 2,5 tysiąca manatów). Jeśli wynagrodzenie pracownika przekroczy 8 000 AZN, upust wyniesie 44%. W takim przypadku pracownik zapłaci podatek dochodowy w wysokości 14% od kwoty przekraczającej 8 tysięcy manatów (było 25% od kwoty przekraczającej 2,5 tysiąca manatów). Ponadto kwota niepodlegająca opodatkowaniu dla osób zatrudnionych we wszystkich sektorach wzrasta od 2019 r. ze 173 do 200 manatów.

  Reformy w systemie pobierania opłat za obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przewidują stosowanie zróżnicowanych stawek, a mianowicie: jeśli wynagrodzenie pracownika wynosi 200 AZN, pracownik płaci bezpośrednio za ubezpieczenie społeczne 3% wynagrodzenia, a pracodawca - 22%. Jeśli pensja pracownika przekroczy 200 AZN, pracownik zapłaci 6 manatów + 10% kwoty przekraczającej 200 manatów na ubezpieczenie społeczne. W tym przypadku pracodawca zapłaci 44 manaty i 15% kwoty przekraczającej 200 manatów.

  Zmiany obejmują również długoterminowe zachęty podatkowe dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Firmy należące do klastra małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przez 7 lat od daty rejestracji są zwolnione z podatku dochodowego, podatku gruntowego i podatku VAT. W tym samym okresie przedsiębiorstwa klastra MŚP są zwolnione z podatku VAT na import sprzętu technologicznego i urządzeń służących do produkcji lub przetwórstwa.

  Ponadto część dochodów z usług świadczonych przez przedsiębiorców z klastru MŚP, nakierowanych na wydatki kapitałowe, jest zwolniona z podatku dochodowego przez 7 lat.

  Upusty dla mikroprzedsiębiorstw obejmują zwolnienia z podatku dochodowego w wysokości 75% dochodów i zysków z działalności gospodarczej. Ponadto osoby prawne i prywatni przedsiębiorcy będący z klastra mikro przedsiębiorczości są zwolnieni z podatku od nieruchomości.

  Zmiany przewidują również zwolnienie dochodów i zysków dochodowych z działalności innowacyjnej startupów prowadzących działalność w zakresie mikro i małych przedsiębiorstw przez okres 3 lat od momentu otrzymania certyfikatu na rozpoczęcie startup - działalności.

  Ponadto zmiany przewidują surowsze sankcje finansowe wobec instytucji finansowych za naruszenie przepisów podatkowych. W szczególności chodzi o sankcje za nieprzestrzeganie wymogów normatywnych aktów prawnych, a także o umowy międzynarodowe przewidujące wymianę danych podatkowych i finansowych, gdzie jedną ze stron jest Azerbejdżan. Gdy instytucje finansowe otwierają rachunki dla osób prawnych i fizycznych lub świadczą usługi finansowe nie zgodne z przepisami podatkowymi, to dla nich zwiększa się wysokość sankcji 5 razy - do 500 manatów dla każdego takiego konta lub transakcji.

  Ponadto sankcje za późne złożenie raportu elektronicznego zawierającego informacje o transakcjach finansowych przeprowadzonych przez podmioty prawne i osoby fizyczne z krajów obcych na terytorium Azerbejdżanu lub złożenie go w niewłaściwej formie, zwiększają się 10-krotnie do 10 000 AZN.

  Wybrane
  oferty polskich przedsiębiorstw

  Spawarki TIG - Paton

  Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
  Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

  Zestaw do spawania - Paton

  Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
  Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

  Spawarki inwertorowe - Paton

  PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
  Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

  Zobacz więcej ofert