Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWskaźniki ekonomiczne Azerbejdżanu za 2019 rok - Przegląd

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Elnara Mammadova | 2020-01-08 13:32:18
statystyka, rozwój, gospodarka, wzrost

„Wskaźniki ekonomiczne za ubiegły rok są generalnie pozytywne i najlepsze przez kilka lat po kryzysie. Jeśli porównamy wskaźniki oficjalnych statystyk z 11 miesięcy z tym samym okresem poprzednich lat, możemy wyraźnie zobaczyć, jak zmienił się obraz” - doktor nauk ekonomicznych, profesor Fikret Yusifov

W wyniku wpływu światowego kryzysu gospodarczego na Azerbejdżan w 2016 r. PKB spadł o 3,9%. Było to negatywne dla kraju, w którym odnotowano najwyższe stopy wzrostu gospodarczego w ostatnich latach. Niemniej jednak rządowi udało się znaleźć możliwe sposoby usunięcia gospodarki kraju z obecnej sytuacji, a w krótkim czasie udało się wyeliminować konsekwencje kryzysu.

W wyniku działań i decyzji zmierzających do dalszego rozwoju sektora poza naftowego w 2017 r. spowolnienie gospodarcze zostało prawie całkowicie zatrzymane, wynosząc zaledwie 0,2%. Wzrost został osiągnięty dopiero w 2018 r., w trzecim roku po kryzysie roku – 1%. Oznaczało to, że reformy już przyniosły wyniki. Niemniej jednak krokami do przodu były osiągnięcie jeszcze większych rezultatów dzięki tak poważnym zmianom, jak pogłębianie reform, usuwanie nielegalnej części gospodarki z cienia.

Zasadniczo w 2019 r. cele te zostały osiągnięte. Azerbejdżańska gospodarka zakończyła rok z najlepszymi wynikami w ciągu ostatnich kilku lat. Można powiedzieć, że we wszystkich sektorach gospodarki odnotowano pozytywne wyniki. W ciągu 11 miesięcy osiągnięto ogólny wzrost gospodarki o 2,1 %, w tym w sektorze poza naftowym - 3,5 %, w przemyśle poza naftowym- 14 %, w rolnictwie – 7% ”- powiedział Yusifov.

Podkreślił, że sukcesy te zostały wyraźnie odzwierciedlone w przychodach i wydatkach budżetu państwa, który jest odzwierciedleniem gospodarki kraju.

„Zatem przychody budżetowe w 2020 r. będą wyższe niż faktyczne przychody w 2017 r. o 7,618 mld manatów, czyli 46,1 %., a wydatki odpowiednio wyższe o 9,319 mld manatów lub 53%”.