Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPort Baku stał się pierwszym „zielonym portem” w regionie Morza Kaspijskiego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Elnara Mammadova | 2019-11-04 06:27:10
transport, logistyka, port

Port Baku stał się pierwszym portem w regionie Morza Kaspijskiego, który otrzymał certyfikat Systemu Oceny Środowiskowej portu - „EcoPorts”, wydany przez Europejską Organizację Portów Morskich (ESPO).

System ekologicznej ekspertyzy portu to europejski standard systemu zarządzania środowiskowego portu, który podnosi świadomość ekologiczną i pomaga portom osiągać cele zrównoważonego rozwoju oraz zachęca do korzystania z zaawansowanych technologii.

„Utworzenie portu w Baku jako jednego z EcoPort uosabia autentyczną wiarę w bezpieczną dla środowiska i zrównoważoną przyszłość. Nagroda ta jest wynikiem ciężkiej pracy personelu Portu Baku i jego europejskich partnerów w ciągu ostatnich trzech lat. Dzięki polityce środowiskowej port w Baku planuje nadal służyć za przykład dla innych portów w regionie ”- powiedział Taleh Ziyadov, dyrektor generalny Portu Baku, w ramach ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się 16 października w Oslo.

Z kolei sekretarz generalny ESPO Isabel Rikbost pogratulowała Portowi Baku otrzymania certyfikatu. „Po otrzymaniu tego certyfikatu port nie tylko otwiera nowe możliwości, ale sieć EcoPorts rozwija się teraz na Wschód” - powiedziała Rickbost.

Według informacji obecnie 34 porty europejskie mają status EcoPorts, w tym porty w Rotterdamie i Barcelonie. Port Baku ściśle współpracował z Unią Europejską w celu poprawy wydajności operacyjnej, zarządzania portami, polityki ochrony środowiska i zarządzania ryzykiem.

Port Baku jest najstarszym i największym portem morskim na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Przez wiele stuleci port w Baku służył jako połączenie między Wschodem i Zachodem, a także starożytny Jedwabny Szlak, a także korytarz transportowy Północ-Południe, łączący Europę Północną i Rosję z Bliskim Wschodem i Azją Południową.