Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMinister: W Azerbejdżanie zaplanowane jest utworzenie dwóch nowych stref przemysłowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Elnara Mammadova | 2019-10-31 07:01:00
park przemysłowy, gospodarka, inwestycje


Do końca br. Ministerstwo Gospodarki Azerbejdżanu przedstawi wnioski dotyczące utworzenia dwóch stref przemysłowych w regionach Azerbejdżanu – powiedział minister gospodarki Shahin Mustafayev na posiedzeniu zarządu Ministerstwa Gospodarki w związku z wypełnianiem instrukcji głowy państwa nakreślonych podczas ostatniego spotkania prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa w dniu 6 czerwca 2019 roku.

Obecnie w pięciu istniejących parkach przemysłowych Azerbejdżanu zarejestrowanych jest 44 rezydentów, z których 24 już działają. Do tej pory zainwestowano 5,7 miliarda dolarów w parki przemysłowe. Utworzono tutaj około dziewięciu tysięcy miejsc pracy. Rezydenci parków przyciągnęli 673 miliony manatów i stworzyli dodatkowe półtora tysiąca nowych miejsc pracy. Produkty wytwarzane w parkach przemysłowych są eksportowane zarówno na rynek krajowy, jak i do innych krajów. Przez dziewięć miesięcy br. wyprodukowano i wyeksportowano produkty o wartości 564 milionów manatów w ilości 233 milionów manatów.

Nawiązując do tematu rozwoju parków przemysłowych, minister zauważył, że parki przemysłowe są nowymi i postępowymi narzędziami rozwoju przemysłu, i powiedział, że w regionach kraju powstały już cztery dzielnicy przemysłowe. Na tych dzielnicach przemysłowych zarejestrowanych jest 38 rezydentów, z których 22 już działa. Obecnie w te struktury zainwestowano 53,8 milionów manatów i utworzono ponad 650 miejsc pracy. Oczekuje się przyciągnięcia ponad 90 milionów manatów i stworzenia 1400 nowych miejsc pracy.

Obecnie trwają badania i analizy mające na celu utworzenie stref przemysłowych w innych częściach kraju.